Przydatne wtyczki do WordPressa – tworzenie strony firmowej w 10 minut

Dotychczas WordPress służył mi głównie w pozycjonowaniu do tworzenia blogów typu PresellPage. Jednak WordPress to kombajn, który może służyć niemal do wszystkiego, prowadzenia bloga, stworzenia strony firmowej, czy nawet sklep internetowy. Ja skupię się na wtyczkach przydatnych do stworzenia prostej strony firmowej.
Typowa wizytówka, czy strona firmowa składa się głównie ze strony głównej (lub aktualności), kilku podstron tekstowych, galerii i formularza kontaktowego. Czasem zdarza się w menu link zewnętrzny do innej witryny. Dzięki trzem wtyczkom (na darmowym szablonie, których swoją drogą są tysiące) można stworzyć stronę w 10 minut.

1. NextGEN Gallery
Mocno rozbudowany plugin galerii umożliwiający tworzenie wielu osobnych albumów na różnych podstronach. Albumy przypisywane są do podstron, do albumów galerie, do galerii zdjęcia. Ponadto plugin wyposażony jest w widżety umożliwiające wyświetlanie losowych zdjęć czy zdjęć z konkretnej galerii na sidebarze lub w stopce.

2. Page To Links
Bardzo prosta i bardzo przydatna wtyczka (zwłaszcza po usunięciu przez WordPress’a linków zewnętrznych). Po zainstalowaniu w formularzu dodawania/edycji Strony dodawane jest kolejne pole, w którym można podać adres zewnętrznej strony. Po otworzeniu strony plugin przekierowuje użytkownika na docelowy adres.

3. Contact Form 7
Wtyczka, w podobny sposób do galerii umożliwia dodanie do podstrony formularza kontaktowego wysyłanego na dowolny (podawany w opcjach) adres email. Również tutaj można modyfikować formularze oraz tworzyć nowe.

4. WP Lightbox 2
Wystarczy pobrać i zainstalować wtyczkę, aby wszystkie zdjęcia w stronach i postach były wyświetlane za pomocą rozszerzenia frameworka jquery lightbox 2.

Jak wspomniałem do tej pory wykonałem ledwie kilka stron firmowych, ale te 3 wtyczki w zupełności wystarczyły. Dla lepszej “jakości” strony można zainteresować się jeszcze kilkoma wtyczkami:

1. All in One SEO Pack
Umożliwiająca dodawanie osobnych tytułów, słów kluczowych oraz opisu dla poszczególnych podstron. Bardzo przydatna przy pozycjonowaniu strony.

2. Google XML Sitemaps
Kolejna wtyczka nastawiona na SEO (pozycjonowanie) generująca mapę witryny, co znacznie polepsza indeksowanie strony w wyszukiwarkach.

3. Google Analytics for WordPress
Plugin umożliwia dodanie kodu Google Analytics do wszystkich podstron bloga. Posiada wiele innych przydatnych funkcji, z których osobiście nie korzystałem.

Znajduje się na ostatniej pozycji ponieważ ja osobiście wolę dodać nowy widżet “Tekst” do stopki bloga i wkleić do niego kod statystyk.