Google Chrome – przydatna funkcja dla developerów

Często po dokonaniu zmian w pliku JavaScript czy w arkuszu stylów po odświeżeniu na stronie nic się nie zmienia, dzieje się tak z prostej przyczyny. Przeglądarki zapisują niektóre pliki w pamięci podręcznej po to, aby strony ładowały się szybciej. Dotychczas radziłem sobie z tym problemem na dwa sposoby.
1) otworzenie nowej karty w trybie incognito (ctrl+shift+n), gdzie po zamknięciu przeglądarki usuwane są wszystkie pliki pamięci podręcznej, historia przeglądania, ciasteczka.
2) tzw “Twarde odświeżenie” (ctrl+F5)

Przy czym pierwszy sposób jest trochę niewygodny, drugi natomiast nie zawsze działa. Czasem trzeba odświeżyć konkretny plik *.css lub *.js żeby zadziałało.

Bez nazwy-3Ostatnio znalazłem na blogu catchmyfame.com bardzo krótki i treściwy wpis pokazujący trzeci, najskuteczniejszy i najwygodniejszy sposób na odświeżanie strony z wymuszeniem pobrania wszystkich plików. Działa tylko w wersji “developerskiej”, tj. z otwartą konsolą błędów (firebugiem). W Chrome konsolę można otworzyć na 3 sposoby
1) Prawy -> zbadaj element
2) F12
3) ctrl+shift+i

Mając otwartą konsolę błędów, przytrzymując przycisk przeładowania lub klikając prawym pokazują się 3 opcje przeładowania, do wyboru:

1) Załaduj normalnie (ctrl+r lub F5)

2) Wymuszenie ponownego załadowania (ctrl+shift+r lub ctrl+F) – “twarde przeładowanie”

3) Przeładowanie z opróżnieniem pamięci podręcznej – czyli to o co nam chodzi!

Bez nazwy-1 kopia